Html5 WebSql Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle html5 websql nasıl kullanılır beraber inceleyeceğiz. WebSql çok yeni bir api aslında html5 ‘ in bir parçası değil ama html5 ile birlikte çıktığı için onunla bağdaştırıldı ve  o şekilde anılmaya başlandı.

WebSql söylediğimiz gibi istemci tarafında sql işlemlerini gerçekleştirmek için güzel bir uygulama. Bazı forumlar sorular görüyorum WebSql ile mysql,sql gibi veritabanlarına bağlanabiyor muyuz diye. Ne yazık ki bağlanamıyoruz. WebSql sadece istemci tabanlı yani kullanıcı tarafında çalışan bir api.

E ne yapacağız o zaman WebSql’i nerede kullanabiliriz ki diyebilirsiniz belki , en basiti ile örnekler isek bir alışveriş sitesinde sepet sistemi yapıyorsunuz , daha önce kullanıcının sepete eklediği ürünleri cookie veya mysql ve sql işlemleri ile tutabiliyordunuz. WebSql ile birlikte bu işlemleri cookie yerine bu api ile düzenli olarak tutabilirsiniz.

WebSql Safari, Chrome ve Operanın son sürümlerinde çalışmakta. Ne yazık ki Firefox ve çok şasırtıcı olmasa da Internet Explorer hala desteklememekte. Bu durumda ne kadar kullanışlı olur tartışılır ama ileriki dönemlerde tüm tarayıcıların destekleyeceği bir gerçek.

WebSql’in 3 adet çekirdek methodu bulunmakta. Bunlar ;

  • openDatabase
    Kullanıcı tarafında veritabanı oluşturmamıza imkan sağlayan methodumuz.
  • transaction
    Veritabanı işlemlerimizi içinde yapacağımız methodumuz.
  • executeSql
    Sql sorgularımı yazacağımız methodumuz.

 

Madem örnek olarak alışveriş sepeti uygulamasını verdik basit olarak bir alışveriş sepeti için veritabanı oluşturup ürün tablomuzu oluşturup içine verilerimizi yazalım daha sonra da bu verileri listeletelim.

Her zaman olduğu gibi bu örneğimizdeki kodlarımızı da paragraflar halinda açıklamak yerine kod satırları içerisin açıklama satırları halinde anlatacağım. Hemen bir index.html dosyası oluşturup kodlarımızı yazamaya ve anlatmaya başlayalım.

index.html

 

<!DOCTYPE HTML> 

Kodlarda anlattığımız üzere WebSql de openDatabase, transaction ve executeSql methodlarımızı kullanarak bir alışveriş sepeti uygulamamızı geliştirdik. Veritabanımızı ve tablomuzu oluşturduk, içine verilerimizi yazdırdık ve daha sonra bu verileri listelettik. WebSql ‘in çok da zor olmadığını gördük. Kodlarımızı çalıştırdığımızda herşeyin güzel bir şekilde çalıştığını göreceksiniz.

Oluşturduğunuz veritabanını ve içindeki bilgileri chrome geliştirici araçları üzerinden Application kısmındaki websql menüsünden görebilirsiniz.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

web-sql

Kaynak : http://www.tutorialspoint.com/html5/html5_web_sql.htm